Solis S6-EH3P15K02-NV-YD-L Series 15 kW Hybrid Inverter
Quantity:
Free Delivery
Nationwide shipping
Warranty
Manufacturer guarantee
Expert Support
Installation & maintenance
  • Description
  • Features
  • Specifications
  • Reviews
Description
S6-EH3P15K02-NV-YD-L series three-phase hybrid inverter is suitable for large residential PV energy storage systems with low battery voltage (48V). The products are compatible with high-power PV panels, and suitable for a variety of brands’ lithium and lead-acid batteries. In addition, the product has a wealth of features, including compatible generators, UPS level switching, grid-tied PV system coupling networking, supporting three-phase unbalanced load and half-wave load, etc. Helps households easily achieve zero carbon energy needs.
Three-Phase Low Voltage Energy Storage Inverter
Leading Features
  • Built-in control for SG-ready heat pumps
  • 7-inch LCD screen for an intuitive user experience
  • Bluetooth app support for quick and easy setup
  • Compatible with mainstream lithium and lead-acid batteries
  • 160% PV input capacity to maximize solar energy utilization
  • Easily expand system capacity using parallel connections and AC coupling
  • AI intelligently manages charging and discharging based on TOU (Time-of-Use) tariffs
  • Seamless integration with VPP and EMS platforms for enhanced energy optimization
  • Supports three-phase unbalanced output, allowing up to 50% of rated inverter power per phase
Key Features
No features available for this product.
Technical Specifications
No specifications available for this product.
Customer Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Solis S6-EH3P15K02-NV-YD-L Series 15 kW Hybrid Inverter”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please log in to write a review. You must purchase this product to leave a review.
AI-Powered Recommendations
Customers who viewed this item also loved these
Samsung Galaxy S24 FE 8+256GB
₦986,000
(0)
OutBack Power Radian Series 7 kW Inverter/Charger
Samsung 647L Digital Inverter Side-by-Side Refrigerator
Schneider Electric Conext Battery Monitor
Conext Battery Monitor indicates hours of battery-based runtime and determines battery bank state of charge. Conext Battery Monitor shares key battery bank parameters with Conext XW Pro or XW+ inverter/chargers improving the overall system performance of 24V and 48V battery banks. Detecting battery string imbalance is determined using innovative mid-point sensing technology providing time to address the issue before performance is significantly impacted.